Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вивчення проводилося 11 квітня 2012 року згідно пунктів плану, затвердженому начальником територіального управління державної судової адміністрації М.М.Чулановим.
Організація роботи суду
В ході перевірки було вивчено процес проходження організаційно-управлінських документів, принципи реєстрації, встановлено оперативність і належну якість розгляду та виконання організаційних документів у Перевальському районному суді.
При перевірці планування роботи суду встановлена повнота охоплення заходів, що випливають з постанов колегій Державної судової адміністрації України, територіального управління ДСА. В суді планується проведення занять з працівниками секретаріату суду, які відповідають за ведення первинного обліку справ і складання статистичних звітів. Плануються перевірки роботи секретаріату суду.
Діяльність Перевальського районного суду здійснюється відповідно до поточних планів роботи, які складаються на півріччя. Передбачені цими планами заходи з організаційних питань, кадрової роботи і аналізу судової практики виконуються. Перевірено організацію контролю виконання директивних документів, постанов колегій, наказів, листів Державної судової адміністрації України, територіального управління ДСА, планових заходів суду. Недоліків виконавської дисципліни не встановлено. Оперативні наради проводить голова суду щопонеділка.
Аналітична робота у суді на високому рівні, узагальнюється стан розгляду звернень громадян, робота архіву, обліково-статистичної роботи, роботи канцелярії суду та інше. Журнал звернень громадян заведений, ведуться записи, звернення громадян підшиваються до проваджень, які зберігаються в окремому наряді.
В суді в доступному для відвідувачів місці наявні графіки прийому громадян, режим роботи суду, списки призначених до розгляду справ, списки справ, які надійшли після апеляційного розгляду.
Організація ведення судової статистики, діловодства та архіву.
У Перевальському районному суді відповідно до штатного розпису повинно працювати 8 суддів, але фактично працює 4 судді. Виходячи з цього середньомісячне надходження справ у 2011 році на 1 суддю становить 282 справи та матеріалів, у тому числі кримінальних – 50,1 справ та матеріалів; адміністративних – 86,54справ і матеріалів, цивільних - 91 справ та матеріалів, 53,63 справ про адміністративні правопорушення.
За даними судової статистики у 2011 році до провадження Перевальського районного суду надійшло 2222 кримінальні справи та матеріали, 3808 справи та матеріали з цивільного судочинства, 4000 адміністративних справ та 2360 справи про адміністративні правопорушення.
В суді діє автоматизована система документообігу Д-3, всі статистичні картки зберігаються в електронному вигляді та роздруковуються на прикінці звітного періоду.
Для проведення вивчення стану діловодства та судової статистики були відібрані:
Піврічні звіти та інші аналітичні довідки про роботу суду, всі статистичні звіти про роботу суду узагальнення щодо обліково-статистичної роботи.
Роз’яснення та листи територіального управління ДСА, в яких містяться доручення для суду, матеріали про виконання цих доручень.
Плани роботи та звіти для встановлення обґрунтованості проведених і запланованих заходів для покращання роботи суду.
Посадові інструкції працівників апарату суду, які займаються обліково-статистичною роботою.
Номенклатура справ суду, наряди.
Обліково- статистичні картки по всіх категоріях справ, алфавітні покажчики, журнали.
Обліково-статистичні картки на підсудного.
В суді в наявності номенклатура справ нового зразку, відповідно до якої ведуться основні наряди. Діюча номенклатура справ затверджена головою суду та держархівом.
Для прийому та обліку речових доказів у суді ведеться відповідний журнал обліку речових доказів, в якому реєструються всі речові докази, які додані до справи, незалежно від місця їх фактичного зберігання, вказується номер акту відповідно до якого знищені речові докази.
Перевірене ведення журналів судових засідань суддів. У веденні журналів не встановлено недоліків.
Перевірено наряд "Статистичні звіти суду, листи та роз'яснення щодо них", встановлено, що в ньому зберігаються всі, належним чином оформлені, оригінали статистичних звітів про роботу суду. Інструкція з діловодства в судах, Інструкція з подання і заповнення форм звітності про розгляд судових справ і матеріалів та Інструкція щодо заповнення статистичної картки на підсудного (обвинуваченого) знаходяться в контрольному стані.
Перевірка достовірності звітів розпочата з картотеки справ за 2011 рік. Особливу увагу звернуто на відповідність нумерації справ хронології їх надходження до суду, оскільки від цього залежить достовірність звітних даних про кількість справ, що фактично надійшла до суду. З'ясовано , що всі справи та матеріали, що надходять до суду реєструються в Журналі реєстрації вхідної кореспонденції, включаючи справи про адміністративні правопорушення, що повинні розглядатися в суді тільки після їх реєстрації, а також позовні заяви, прийняті суддею на прийомі; подання слідчих органів і скарги на їх дії; матеріали в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах.
Встановлено, що повно та правильно заповнюються обліково-статистичні картки (відомості про сторони, суть рішення, сума державного мита, дати вступу рішень у законну силу).
Перевірена повнота та правильність складання статистичного звіту за встановленою формою 2-ц, звернуто особливу увагу на:
• правильність показаної у звіті кількості справ, що надійшла до суду, кількості винесених ухвал про відмову в прийнятті позовних заяв (оригінали ухвал у відповідних справах згідно з номенклатурою суду);
• кількість винесених ухвал про запобіжні заходи;
• розподіл справ за категоріями (суддями проставляються номери рядків статистичного звіту, де повинна облікуватися справа);
• правильність відображення справ, що об'єднані в одне провадження;
• терміни розгляду справ .
Перевірене ведення обліково- статистичних карток на кримінальну справу.
В ході перевірки встановлено, що кримінальні справи, скарги потерпілих реєструються на обліково-статистичні картки в день надходження до суду. Присвоюється новий номер кримінальній справі, що була повернута прокурору в порядку статті 232 КПК України і в порядку статті 2491 КПК України, і до суду надійшла вдруге, а також ті, що надійшли з вищої судової інстанції після скасування вироку, постанови або ухвали.
Справи, де скасовано вироки в частині цивільного позову, для обліку та відображення у звіті реєструються як цивільні справи (з індексом "2"). На обліково-статистичній картці на цивільну справу зазначається номер кримінальної справи, в якій скасовано вирок у частині цивільного позову, тобто номер справи, де фактично зберігаються матеріали цивільної справи. Роз'єднання (окреме зберігання) зазначеної категорії справ судом не допускається.
Кримінальна справа відносно неповнолітнього, по якій суд провадження в ній закриває і застосовує до особи заходи виховного характеру, реєструється двічі - як кримінальна (індекс "1") та як матеріали відносно неповнолітніх, до яких застосовані заходи виховного характеру (індекс "1-н"). Якщо до суду надходить кримінальна справа стосовно однієї особи, в якій знаходяться матеріали про застосування заходів виховного характеру відносно іншої неповнолітньої особи, справа також реєструється двічі (з індексами "1", "1-н").
Обліково-статистичні карти на кримінальну справу заповнюються правильно, є відомості про потерпілих і завдану шкоду.
Перевірялась повнота та правильність складання статистичного звіту за встановленими формами , звернуто особливу увагу на:
• кількість справ, що надійшла до суду, повернута прокурору в порядку статті 232 КПК України; кількість винесених постанов про відмову в порушенні кримінальних справ (чи зберігаються оригінали постанов у відповідних справах за номенклатурою);
• правильність відображення в звіті осіб і справ, де є перекваліфікація злочину;
• чи справи, порушені в порядку статті 27 КПК України за скаргою потерпілого, відображені у відповідних рядках звіту;
• правильність відображення в звіті осіб і справ, що об'єднані в одне провадження;
• строки призначення справ до попереднього та судового розгляду;
• дані про види покарання;
• відомості про потерпілих, особливо юридичних осіб, і суми завданої шкоди;
• дані про окремі ухвали, яким чином здійснюється контроль за їх виконанням.
Звірено деякі статистичні картки на підсудного (обвинуваченого) зі справами. Звернуто увагу що відомості про підсудного заповнюються на момент учинення злочину, як це передбачає Інструкція щодо заповнення статистичної картки на підсудного (обвинуваченого).
Ведення обліково-статистичних карток по справах про адміністративні правопорушення. Реєстрація на обліково-статистичні картки справ про адміністративні правопорушення проводиться у день надходження. Всі справи про адміністративні правопорушення реєструються з індексом "3".
Вибірково перевірено правильність відображення у картках:
• розподілу за статтями Кодексу (чи правильно розмежовують частини статей від значків, наприклад, частина 1 статті 41 і стаття 411; частина 1 статті 51 і стаття 511 тощо);
• застосованих видів адміністративних стягнень, звернувши увагу на облік основного та додаткового стягнення у вигляді конфіскації в справах про порушення митних правил;
• суми завданої шкоди (особливо за статтями 51, 65, 651, 66, 69, 1841 КУпАП тощо);
• суми штрафу, що сплачені правопорушниками протягом наданого терміну для добровільної сплати
• суми конфіскованих та оплатно вилучених товарів. Нагадано, що в статистичних звітах суми конфіскованих матеріальних цінностей відображаються тільки за виконаними постановами з відміткою про реалізацію конфіскованих предметів (статті 315, 316 КУпАП);
• встановлено, що вилучення наркотичних засобів вказане в правильних одиницях виміру звернуто увагу, що вказуються згадані засоби тільки за постановами у справах про адміністративні правопорушення;
Вивчалася повнота та правильність заповнення обліково-статистичних карток на неповнолітнього, до якого застосовуються примусові заходи виховного характеру. При цьому надане роз’яснення, що така картка заповнюється не тільки стосовно осіб, які не досягли віку кримінальної відповідальності і стосовно яких матеріали надійшли до суду в порядку статті 73 КПК України, але й на тих, стосовно яких до суду надійшла справа:
• з обвинувальним висновком, але суд закрив провадження в справі в порядку статті 447 КПК України із застосуванням примусових заходів виховного характеру. Обліково-статистична картка заводиться за результатами розгляду справи;
• що надійшла до суду в порядку статті 9 КПК України з постановою прокурора чи слідчого за згодою прокурора, і в якій суд прийняв рішення про звільнення від кримінальної відповідальності із застосуванням до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру. Обліково-статистична картка заводиться за результатами розгляду справи.
У процесі проведення перевірки надавалася практична допомога з питань первинного обліку та звітності щодо правильного ведення карток на матеріальну шкоду.
Робота архіву суду:
Для належного зберігання судових справ і документів необхідні сприятливі умови для роботи архіву суду. У Перевальському районному суді зберігання архівних справ здійснюється у облаштованому архіві з сигналізацією.
Приміщення архіву ізольоване від інших приміщень суду, санітарно-технічних комунікацій, сухе. Відповідальність за роботу з архівними документами покладена на архіваріуса. Номенклатура справ суду систематизована, оформлена у відповідному порядку із зазначенням строків зберігання справ, затверджена головою суду. Щорічно номенклатура справ переглядається, аналізується та уточнюється.
Усі справи своєчасно передаються до архіву суду, включені до номенклатури, мають свій індекс. Справи сформовані відповідно до затвердженої номенклатури справ та
Можна зробити висновок, що робота архіву в Перевальському районному суді проводиться відповідно до чинного законодавства та нормативних документів.
Висновки:
1.Загальна організація роботи Перевальського районного суду є на належному рівні. Організовано контроль виконання директивних документів, постанов колегій, наказів, листів Державної судової адміністрації України, територіального управління ДСА, планових заходів суду. Недоліків виконавської дисципліни не встановлено.
2. Ведення діловодства знаходиться на високому рівні, стан первинного статистичного обліку, достовірність та якість складання звітів про роботу суду, стан роботи із статистичними програмами, електронною поштою є належним.
3. Робота архіву у суді проводиться відповідно до чинного законодавства та нормативних документів.